Kimliğe Bürünme ve Fikri Mülkiyet

Google play politikaları arasında en çok ihlal edilen ana başlıklardan biri kimliğe bürünme ve fikri mülkiyet konusudur.

Kimliği bürünme olayı direkt olarak tescilli bir markanın veya telif hakkı içeren görselin kullanılarak bilinçli şekilde taklit edilmesi durumudur. Bu durum çok kısa sürede tespit edilir. Bazen uygulamanın yayınlanmasına bile izin verilmeden geliştirici hesabıyla beraber kapatılır. Kimi zaman ise yayınlandıktan sonra kullanıcıların geri bildirim ve şikayetleri neticesinde kısa sürede (birkaç gün içinde) uygulama yine geliştirici hesabıyla beraber kapatılır.

Fikri mülkiyet politikası ise kimi zaman bilinçli kimi zaman ise bilinçsiz olarak, yanlışlıkla veya bilgi yetersizliği sebebi ile sıkça ihlal edilen bir maddedir.

Üç başlık altında açıklanan fikri mülkiyet meselesinin en önemli başlığı ticari marka ihlalidir. Bu durum genellikle geliştiriciler tarafından daha çok kullanıcıya ulaşmak için, anahtar kelimeyi güçlendirmek için, daha hızlı büyüme için ihlal edilir. Şöyle ki; yayınlayacağınız uygulamaya “Haberler” başlığı atarsanız binlerce uygulama içinde kaybolacağını düşünürsünüz ve aranma hacmini ve ulaşılabilirliği arttırmak amacıyla iha, aa, ntv, trt gibi kelimeleri başlıkta kullanarak yayınlarsınız. Bu durum bir marka ihlalidir.

Uygulama başlığında, açıklamasında, logosunda, görsellerinde herhangi bir ticari markanın adı veya logosu bulunursa uygulamanız yayınlanmaz yada yayınlandıktan kısa süre sonra askıya alınır.

Uygulamalarınızın uzun ömürlü olmasını istiyorsanız bu maddeleri dikkate almalısınız. Ne demiş atalarımız “Geç olsun, güç olmasın”..

Orijinal politika açıklama bağlantısına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir