Onesignal bildirim sistemi özellikleri

Uygulamalarda yaygın olarak tercih edilen onesignal bildirim sisteminin genel özelliklerinden bahsedelim.

 • Normal bildirim göndermek
 • Zamanlanmış bildirim göndermek
 • Akıllı dağıtım ile kullanıcıların son aktif oldukları saate yakın olarak bildirim göndermek
 • Hazır bildirim temaları oluşturmak
 • Otomatik bildirim sistemi oluşturmak
 • Kullanıcıları segmentlere ayırmak

Bunları biraz açalım ve nasıl yapılacağını görsellerle anlatmaya çalışalım.

 • Normal bildirim göndermek:

One signal hesabınıza giriş yapıp uygulamanızı tıkladığınızda karşınıza uygulamanın istatistikleri gelir ve üst menüden messages i seçerek bildirim gönderme bölümüne ulaşabilirsiniz.

Açılan sayfada New Push seçeneğini tıklayın, hiç bir ayara dokunmadan title (başlık) ve message (mesaj) kısmını doldurup gönderdiğinizde bütün aktif kullanıcılara bildirim gider ve bildirime tıklayanlar uygulamaya girer.

Audience kısmından segment seçebilirsiniz. Normalde seçili olan kısım tüm kullanıcıları içerir. Send to Particular Segment(s) kısmından kendi oluşturduğunuz segmentdeki kullanıcılara mesaj gönderebilirsiniz.

Options bölümündeki SMALL ICON ve LARGE ICON kısmına uygulamanızın logosunun linkini http:// yada https:// uzantısıyla beraber yazarsanız gönderilen bildirimlerin yanında logonuz görünecektir. BIG PICTURE kısmına görsel linki eklerseniz, bildirim mesajının altında kullanıcılar tarafından görülecektir.

LAUNCH URL kısmına herhangi bir adres yazarsanız bildirime tıklayan kullanıcılar uygulamanıza girmez bu adrese yönlendirilir.

 • Zamanlanmış bildirim göndermek ve Akıllı dağıtım ile kullanıcıların son aktif oldukları saate yakın olarak bildirim göndermek:

En sondaki Schedule bölümünde;

 • DELIVERY kısmında Begin sending immediately seçili olursa bildirim göndermi hemen başlar. Begin sending at a particular time seçerseniz bildirim gönderimin hangi tarih ve saatte başlayacağını seçebilirsiniz.
 • PER-USER OPTIMIZATION kısmında Send immediately seçili ise bildirim tüm kullanıcılara aynı anda gönderilir. Intelligent delivery (Recommended) seçilir ise akıllı teslimat devreye girer ve hangi kullanıcı en son hangi saat aralığında uygulamayı kullandıysa, bildirim bu saat aralığına yakın bir zamanda kullanıcıya teslim edilir. Optimize by user time zone seçeneğide özelleştirilmiş saat dilimlerinde bildirim teslimatı yapar.

CONFIRM butonuna tıklayarak bildirim gönderimini başlatabilirsiniz.

 • Hazır bildirim temaları oluşturmak:

Message bölümünden Templates kısmına girerek hazır bildirim şablonları oluşturabilirsiniz.

New Push Template butonuna bastıktan sonra açılan sayfada TEMPLATE NAME (REQUIRED) kısıma şablonunuzun adını yazıyorsunuz. Normal bildirim hazırlar gibi başlık, mesaj, küçük ve büyük ikonlar v.s. ekliyorsunuz ve en altta SAVE diyerek kaydediyorsunuz. Bu özellik önceden daha çok kullanılıyordu ama şuanda önceden gönderdiğiniz bildirimleri Message bölümünden direkt olarak kopyasını oluşturup tekrar gönderebildiğiniz için bu şablon “template” özelliği sadece otomatik mesajlar için gerekli oldu.

* Daha önce gönderdiğiniz bir bildirimi tekrar göndermek istiyorsanız işleminizi aşağıdaki görselde olduğu gibi 3 adımda gerçekleştirebilirsiniz.

 • Otomatik bildirim sistemi oluşturmak

Kullanıcılarınıza belli zaman aralıklarıyla bildirimler göndermek istiyorsanız ve bu işlemi otomatik yapmak istiyorsanız Message kısmında ki Automated bölümü sizin işinizi görecektir. Otomatik bildirimleri oluşturmadan önce, otomatik bildirimlerde kullanılacak mesajları Templates bölümünden yukarıda anlatıldığı gibi hazırlamanız gerekiyor. Bildirimleri göndermek istediğiniz kullanıcıları sınıflandırmak istiyorsanız da yine öncesinden segmentlere ayırma işlemini aşağıda anlatılacağı gibi yapmanız gerekiyor.

Template (şablon) ve Segmentler (kullanıcı guruplarınız) hazırsa yine message bölümünden Automated kısmına girerek, New Automatic Message butonuna tıklamanız yeterli.

Otomatik mesaj oluştururken öncelikle bu otomatik mesaj birine bir ad veriyorsunuz, Mesela “en son 24 saat önce giren kullanıcılar için” gibi. Sonrasında hangi kullanıcı grubuna gönderileceğini seçiyorsunuz. User Segment bölümünden önce en son 24 saat önce giriş yapmış kişileri filitreleyip bir grup oluşturduk. Bunu aşağıda göstereceğim. Otomatik mesaj için bu grubu seçiyorum. Sonra 24 saattir giriş yapmayan kullanıcılar için olutşturduğum template (şablon)u seçiyorum ve Create butonuyla otomatik mesajları başlatıyorum.

 • Kullanıcıları segmentlere ayırmak:

Bu işlem User kısmından New Segment butonu ile yapılıyor.

Bu bölümde bir çok filtreleme yöntemiyle kullanıcıları istediğiniz gibi gruplayabilirsiniz. Bildirim gönderirken oluşturduğunuz gruplara özgü bildirimler göndermek daha stabil sonuçlar verecektir. Filtreleme özellikleri şu şekilde;

Bu segmentteki kullanıcılar aşağıdaki kurallara uymalıdır:

İLK OTURUM
Kullanıcının cihazının OneSignal sunucularıyla iletişim kurduğu ilk tarih / saat

SON SEANS
Kullanıcının cihazının OneSignal sunucuları ile iletişim kurduğu en son tarih / saat

OTURUM SAYISI
Kullanıcının cihazının uygulamanızı açma sayısı

TOPLAM DURUM
Kullanıcının cihazının uygulamanızı açtığı toplam saniye sayısı

AMOUNT SPENT
Kullanıcının Uygulama İçi Alımlar için harcadığı miktar

SATIN ALDI
Uygulama İçi Satın Alma öğesinin koduna göre filtrele

DİL
Kullanıcının cihazının dili

UYGULAMA SÜRÜMÜ
Uygulamanızın sürümü

CİHAZ TİPİ
Cihaz işletim sistemi

KULLANICI ETİĞİ
Kullanıcının cihazına eklediğiniz etiketler

YER
Belirli bir jeokordinattan metre cinsinden yarıçap (lat, uzun)

KÖKLÜ
SADECE ANDROID – cihazların köklenip köklenmediği

ABONELİKLER
Kullanıcının başka bir uygulamadan bildirim almaya abone olup olmadığı

E-POSTA
Cihaz eşlemesi için kullanılan kullanıcının e-posta adresi

ÜLKE
Kullanıcının cihazı, OneSignal sunucularıyla en son iletişimde bulunduğunda bulundu.

TEST KULLANICILARI
Tüm Kullanıcılar sayfasında oluşturulabilen tüm OneSignal test kullanıcılarını içerir

APP INTERESTS
Kullanıcının ilgilendiği uygulamaların kategorileri.

Segment oluşturmak için önce oluşturulacak kullanıcı grubuna bir ad veriyoruz. Mesela “24 saattir yoklar” diyelim. Sonra filtrelerden son oturuma göre filtreleme seçeneğini seçiyoruz. Last Session. Sonra 24 saatten uzun süredir giriş yapmayanları belirlemek için greater than seçeneği ile 24 hours ago bölümünü dolduruyoruz. Create Segment butonuna tıklayarak yeni kullanıcı grubumuzu oluşturuyoruz.

Add Filter seçeneği ile daha fazla filtre ekleyerek kullanıcıları süzmeye devam edebilirsiniz. Veya Add Or seçeneğinden yeni filtreler ekleyebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse; “Almanya’dan girmiş, dili ingilizce olan, ilk oturumu 7 günden fazla olmuş, son oturumu 24 saat içinde olan kullanıcılar” şeklinde bir filtreleme yaparak yeni bir grup oluşturabilirsiniz.

Örnekteki grup bu şekilde oluşturuluyor.

Bu şekilde filtreleme yaparken ADD FILTER seçeneği kullanılır. Bütün filtreleme özelliklerine uyan kullanıcıları süzmek için add filter’dan segment eklemeniz gerekir.

Eğer ADD OR seçeneğini kullanırsanız “yada” fonksiyonu ile filtreleme yaptığı için kullanıcıları süzmez ve eklediğiniz herhangi bir filtreye uyan tüm kullanıcıları gruba dahil eder.

Onesignal kullanımı ile merak ettiklerinizi yorum yaparsak bana ulaştırabilirsiniz..

Onesignal bildirim sistemi özellikleri” için bir yorum

 • 28 Şubat 2019 tarihinde, saat 23:32
  Permalink

  çok faydalı bilgiler için şükranlarımı sunarım.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir