Uygulamam askıya alındı!

Uygulamanın askıya alınmasının pek çok sebebi var. Uygulamanın ne zaman askıya alındığı ne sebeple askıya alındığı sonucu değiştirmektedir. Uygulama kurtarılabilir mi yoksa üstüne bir bardak su mu içeçeceksiniz bu aşamaları inceleyelim..

Öncelikle uygulamanızın bariz google play politikalarını ihlal etmiyor olarak incelemeye gönderilmesi gerektiğini unutmayalım. Örnek vermek gerekirse uygulama isminde marka geçmesi, logoda markaların görselleri olması, açıklama kısmında politika ihlal eden teşvik veya yanlış yönlendirme yapılması uygulamanın direkt olarak red yemesine veya askıya alınmasına sebep olur.

2 aşamada askıya alınma problemlerini inceleyecek olursak, yayınlanma sürecinde askı ve yayınlandıktan sonra askıya alınma durumları olarak başlayabiliriz.

Uygulamanın yayınlanma sürecinde askıya alınması

Uygulama henüz inceleme aşamasında askıya alınmış ise ve siz illegal bir uygulama ile uğraşmıyorsanız yaptığınız uygulamanın bariz şekilde politika ihlali yapmadığından eminseniz korkmayın.

Askıya alınma durumunda google play geliştirici hesabınıza standart ve pek açıklayıcı olmayan bir eposta gönderir. Bu postada tam olarak ne hata yaptığınız yazmasada ihlal ediline madde veya başlık belirtilir. İngilizce bilmiyorsanız eposta metnini kopyalayın ve buradan çevirisine bakın. Özellikle google çeviri tavsiye etmemin sebebi gmail içindeki çeviri özelliği tam olarak doğru çeviri yapmadığı için sizi yanlış yönlendirebilir ve problemi anlamamanıza sebep olabilir.

İhlal ettiğiniz maddeyi öğreniz nasıl gidermeniz gerektiğini anladıktan sonra problemi ortadan kaldırıp, google play tarafından gönderilen askıya alındı mailinin içindeki itiraz et linkini tıklayıp sizden istenilen bilgileri yazdıktan sonra uygulamanızın tekrar incelenmesini sağlayabilirsiniz.

Yayınlanmadan önce askıya alınan reddedilen veya kaldırılan uygulamaların geri dönüşü kolay olur.

  • Ancak yaptığınız uygulama sosyal ağlardan biri için takipçi beğeni v.s uygulaması ise.
  • Resmi kurum, kuruluş ve markaları taklit eden veya onların kullanımını etkileyen manipüle eden bir uygulama ise.
  • Sağlık konusunda şaka da olsa yanlış bilgi veren bir uygulama ise. (tansiyon ölçme prank, nabız ölçümü, parmak tansiyon şakası gibi)
  • Telif hakkı içeren film, müzik veya resimlerin indirilmesini sağlayan yada resmi olmayan kaynaklar üzerinden (sahte youtube hesabı, film izleme siteleri gibi) izlenmesini, dinlenmesini sağlayan bir uygulama ise uygulamanızı ve hesabınızı kurtarmanız mümkün olmaya bilir.

Sebepleri çoğalta biliriz ama püf noktası olarak şunu bilmelisiniz. Legal olmayan telif içeren ve zarar veren uygulamaların devamlılığı maalesef yoktur. O veya bu şekilde yayınlasanız bile kısa süre içinde google play yakalar ve yayından kaldırır. Bu tür illegal uygulamaların sadece uygulamanın askıya alınması yetmez 25 dolar veril açtığınız google play geliştirici hesabınında sorgusuz sualsiz kapatılması söz konusudur.

Uygulama yayınlandıktan sonra askıya alınması

Uygulamanız sorunsuz olarak yayınlanmış ve aradan aylar geçmiş olsada bir anda uygulamanızın askıya alındığını belirten bir mail alabilirsiniz. Bunun sebepleride pek çok olsada özet olarak yukarıda belirttiğim sebepleri içermektedir.

  • Bunların dışında uygulama hakkında yapılan yorumların teşvik edilmiş olması,
  • Uygulama içinde veya mağaza açıklamasında yorum yapın yıldız verin gibi ibarelerin olması,
  • Uygulamayı yayınladıktan sonra içerik değiştirmek,
  • Çok sık güncelleme yapmak,
  • Mağaza girişi ayarları, logo, açıklama, başlık v.s. nin çok sık değiştirilmesi kurcalanması,
  • Onesignal veya firebase üzerinden çok fazla bildirim göndermek, kullanıcıları rahatsız etmek,

gibi sebeplerde uygulamanızın sonradan askıya alınmasına yol açabilir.

Uygulamanın yayınlandıktan sonra askıya alınması durumunda geri dönüş ihtimali çok azdır veya hiç yoktur. Siz yinede şansınızı denemek için askıya alındı mailindeki itiraz formunu doldurabilirsiniz. Genellikler bir kaç gün sonra itirazınızı inceledik ve uygulamanızın böyle kalmasına karar verdik gibi bir cevap alırsınız ve o uygulamanın üstüne bir bardak su içersiniz.

Bonus: hesabınızda bulunan herhangi bir uygulamanız, Kimliğe Bürünme ve Fikri Mülkiyet, Gizlilik, Güvenlik ve Yanıltma gibi ciddi politika ihlalleri sebebi ile askıya alındıysa bu geliştirici hesabının ömrü 6 ay kadardır. Yaygın olan, instagram takipçi, beğeni, twitter takipçi, iddia, tahmin uygulamaları, markaların isimlerini direkt uygulama başlığında kullananlar, uygulama logosu içinde marka ve telif içeren görsel kullananlar bu kapsama giriyor.

Örnekle açıklamak gerekirse, hesabınızda 50 uygulama olsun, biri instagram takipçi uygulaması olsun. Bu uygulama askıya alındığında hemen yeni bir geliştirici hesabı açıp diğer 49 uygulamayı oraya aktarmalısınız. Hesabınızda kaç uygulama olduğu önemli değil. Kaçının popüler olduğu, kaçının trende girdiği, ne kadar süredir açık oldukları, kaç milyon kişi tarafından indirildiği önemli değil. Bu geliştirici hesabı artık güvenli değildir. 49 uygulamayı riske atmamak için yeni hesaba taşımanız gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir